راز شاد زیستن برای زنان در زندگی زناشویی از نظر اندرو ماتیوس چیست

0
1731
راز شاد زیستن
راز شاد زیستن

راز شاد زیستن چیست

در روان‌شناسي شاد زيستن برخلاف بسياري از مقوله‌هاي روان‌شناسي به اختلال‌هاي رواني توجه نمي‌شود بلکه تمرکز بر شادي و لذت از زندگي است اما به راستي چگونه مي‌توان با شادي زندگي کرد و از زندگي لذت برد؟ اين پرسشي است که روان‌شناسي شاد زيستن به آن اين‌گونه پاسخ مي‌دهد و در ادامه به برخي از اين عوامل اشاره مي‌کنيم.

 

۱- مسئوليت‌پذيري: مسئوليت‌پذيري باعث افزايش درجه خوشحالي مي‌شود. هر چقدر انسان مسئوليت‌پذيرتر باشد به همان اندازه شادتر هم خواهد بود. البته به شرطي که بيشتر از توان خود مسئوليت قبول نکند پس اصلا فکر نکنيد با شانه خالي کردن از زير بار مسئوليت‌هايتان شادتر خواهيد بود!

 

۲- باورهاي انسان: باورهاي فرد در شکل‌گيري برداشت هاي او از اتفاقات اطرافش بسيار تأثيرگذار و مهم است و باعث مي شود احساس فرد به سمت مثبت يا منفي گرايش پيدا کند. در نتيجه فردي که هميشه ترشرو و عبوس است به‌طور حتم کمتر شاد خواهد بود و کمتر از زندگي لذت مي‌برد در حالي که يک فرد سرزنده و خوش‌خلق، شادي بيشتري را تجربه مي‌کند. پس عوض شدن افکارمان مي تواند شادي مان را بيشتر کند.

راز شاد زیستن چیست
راز شاد زیستن چیست

راز شاد زیستن برای زنان

نقطه ضعف خود را بشناسید و از همین حالا دست به عمل بزنید.

 

قبل از اینکه بخواهید ذهنتان را آرام کنید، عصبانیت، نگرانی، احساس گناه را دور بریزید و بعد بخوابید.

 

همیشه مثل اردک عمل کنید، در ظاهر آرام و ساکن باشید اما زیر آب نهایت سعی خود را بکنید و پا بزنید .

 

بهتر است متوجه آینده باشید چون وقت زیادی را در آن می گذرانید.

 

ضعف های خود را بشناسید روی نقاط قوت خود متمرکز کنید ، نقاط تهدید کننده خود را بشناسید.

 

اگر همه راهها به شکست منتهی شدند سطح معیارها و توقعات خود را پایین ببرید.

 

مراقب افکار خود باشید، آنها حرفهای شما را تشکیل می دهند.

 

مراقب حرفهای خود باشید آنها اعمالتان را تشکیل می دهند.

 

مراقب اعمال خود باشید، اعمال عادت موفقیت در زندگی شما می شوند.

 

مراقب شخصیت خود باشید که در سرنوشتتان موثر خواهد بود.این یک راز موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی است.

 

یک الگوی خوب بهترین نصیحت است الگوی خوب معادل ۱۰۰۰۰ کلمه ارزش دارد.

 

وقتی بحث کردن هیچ فایده ای ندارد بهترین کار این است که راضی شوید.

 

یک متشکرم که بلافاصله گفته شود همیشه موثرتر از یک نامه دو صفحه ای تشکر است که یک هفته بعد فرستاده شود.

 

یک مداد کوتاه بهتر از یک خاطره بلند است.

 

در همین زمینه پروفسور رابرت پوتنام محقق و استاد دانشگاه هاروارد می گوید: یکی از موارد شاد بودن انسان داشتن روابط قوی اجتماعی و خانوادگی است.

 

هر چه فرد از روابط بیشتر اجتماعی برخوردار باشد از سلامت قوی روحی و روانی برخوردار شده و بر شادی وی افزوده خواهد شد.

راز موفقیت چیست
راز موفقیت چیست

راز شاد زیستن در زندگی زناشویی

زوج‌های جوان با آرزوی داشتن زندگی زناشویی شاد و پایدار ازدواج می‌کنند، اما همه‌ی ما انسانیم و انسان‌ها اشتباه می‌کنند، روز‌های بد دارند و گاهی انجام بعضی کار‌ها را فراموش می‌کنند. باوجوداین، برخی زوج‌ها می‌توانند پیوند سالم، شاد و بسیار خوبی بسازند که ممکن است همه‌ی عمر دوام داشته باشد. در اینجا توصیه‌های علمیِ ثابت ‌شده‌ای را بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند به زندگی مشترک ایدئال‌تان دست پیدا کنید. به‌گفته‌ی کارشناسان، با برداشتن این ۸ گام ساده می‌توانید اطمینان داشته باشید که پیوندتان دوام خواهد داشت و از مشکلات و موانعی که در مسیر زندگی‌تان به‌وجود می‌آید، جان سالم به‌در خواهد برد. پس با ما باشید تا با این ۸ راز شاد زیستن در زندگی زناشویی آشنا شوید.

اعتماد، درک متقابل و صداقت را مهم‌ترین شاخصه‌های روابط زناشویی موفق در نظر می‌گیرند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که برای پایداری عشق، ضروری به‌نظر می‌رسند. وب‌سایت ردبوک (Redbook) راز‌هایی را آشکار کرد که براساس مجموعه‌ای از تحقیقات علمی به‌دست آمده‌اند و برای شاد زیستن و داشتن ازدواجی پردوام ضروری‌اند: از مواردی مثل اصرارنکردن به تغییر خلق‌و‌خوی یکدیگر تا اجتناب از تماشای تلویزیون با هم.

هیچ‌گاه سبک زندگی یکدیگر را تغییر ندهید

 

کارشناسان می‌گویند عادات و رفتار‌‌هایی که الان آزاردهنده و ناخوشایند به‌نظر می‌رسند، همان‌هایی بوده‌اند که شما را به‌سمت همسرتان جذب کرده‌اند. پس هیچ‌وقت نباید سعی کنید آنها را تغییر دهید. درمانگر‌ها معتقدند زوج‌های موفق آنهایی هستند که تفاوت‌های خود و شریک‌شان را می‌شناسند و آنها را درک می‌کنند.

کارشناس روابط انسانی، جان گاتمن دریافت شادترین زوج‌ها آنهایی هستند که قدرشناسی‌شان از یکدیگر را حتی با نگاه محبت‌آمیز یا نوازش ابراز می‌کنند. اگر همسر شما پدر یا مادر خوبی است یا خوش‌فکر و خلاق است [یا هر ویژگی مثبت دیگری دارد]، به او بگویید و تحسینش کنید.

گذشته را بازبینی کنید

 

بهترین زوج‌ها، با فراموش‌کردن قسمت‌های بدِ گذشته و تمرکز روی زمان‌ها و خاطرات خوب و مثبتی که با هم داشته‌اند، تاریخ را دوباره می‌نویسند.

۴. شنونده‌ی خوبی باشید

 

گوش‌ دادن به گله‌ها و شکایت‌های شریک‌تان از مؤلفه‌های ضروری برای هر رابطه‌ی طولانی‌مدت است. مهم‌ترین نکته در این موقعیت‌ها این است که هیچ‌وقت طرف کسی را نگیرید که همسرتان از او شکایت دارد یا همسرتان را ناراحت و عصبانی کرده است.

خیلی هم راحت و خودمانی نباشید

 

اگرچه‌ پوشیدن لباس راحتی و لم‌دادن و تماشای تلویزیون می‌تواند خیلی دلچسب و راحت باشد، اما این را به روال هر روزتان تبدیل نکنید. شادترین زوج‌ها آنهایی‌اند که با هم قرار می‌گذارند، از ظاهر هم تعریف می‌کنند و با هم کار‌های سرگرم‌کننده و جالب انجام می‌دهند تا عشق و جاذبه و احساس‌شان را نسبت به هم حفظ کنند.

۶. کارهای خانه را با همدیگر انجام دهید

 

یکی از رایج‌ترین دلایل جروبحث در هر رابطه‌ای انجام کارهای خانه است. بنابراین، برای اجتناب از مشاجرات و بحث و جدل‌ها بر سر اینکه چه کسی ظرف‌ها را بشوید، آن را با کمک هم انجام دهید. کارشناسان معتقدند انجام کارهای منزل با همدیگر، ازجمله پرداخت قبوض، اتوکردن لباس‌ها و شستن ظرف‌ها، مثل انجام مراسم مذهبی است و می‌تواند هر رابطه‌ای را تقویت کند.

۷. با هم ورزش کنید

 

دکتر جین گریر می‌گوید با هم ورزش‌کردن کلید شاد زیستن در زندگی زناشویی و از نشانه‌های رابطه‌ی سالم است. حتی اگر شما روی تردمیل مشغول دویدن هستید و او در سالن بدن‌سازی است، باز هم این بهترین راهی است که می‌توانید عصبانیت‌ها و ناراحتی‌های‌تان را با هم دور بریزید درحالی‌که ذهن و جسم‌تان را سالم نگاه می‌دارید.

حتما بخوانید: ۱۱ کاری که زوج‌های موفق هر روز انجام می‌دهند

۸. پیاده‌روی هفتگی داشته باشید

 

دکتر جین گریر معتقد است همه‌ی زوج‌ها باید به‌صورت هفتگی، یک وعده پیاده‌روی ۳۰دقیقه‌ای با هم داشته باشند. به‌نظر او این بهترین روش برای وقت‌گذراندن با یکدیگر و قرارگرفتن در جریان کار و زندگی همدیگر و رهایی از تنش‌های زندگی روزمره است.

راز شاد زیستن برای زنان

راز شاد زیستن اندرو ماتیوس ( اندرو متیوس )

 

 

در زندگی مشکلات مثل تلنگری ما را به خود می آورد که تغییر کنیم  درس بگیریم

به دنیا نیامده ایم که مجازات شویم آمده ایم که به کمال برسیم

با تغییرات در خود موقعیت خود را تغییر می دهیم آنچه که فک می کنید نمی توانید تغییر دهید را تغییر دهید و صادق باشید مثلا کسی را که از او متنفر هستید صادقانه ببخشید

 

مکان خود را تغییر ندهید چیزی عوض نمی شود باید خود را تغییر داد

هر کس که وارد زندگی شما می شود و باعث آزار شما می گردد معلمی است برای شما

زندگی کلاسی است که در آن ثبت نام کرده ایم که در هر مرحله درسی بگیریم نه از آن فرار کنیم

قانون کاشت و برداشت می گوید هر چه تلاش کنی برداشت می کنی و زندگی خوب با تلاش به دست می آید نه بهانه گیری

اگر شغل مورد نظر را پیدا نکردی شغل کوچکی که به تو پیشنهاد شده انتخاب کن و از فرصت استفاده کن بعد به شغل مورد نظر خواهی رسید

بلاها و مصیبت های زندگی تدریجی پیش می آید پس مراقب باشید تا دیر نشده اسیر بلاها نشوید

نظم باعث کار بهتر و با ارزش تر  و ایجاد آرامش درون می شود

هر چه تلاش کنی پاداش می گیری پس بی خود دچار اضطراب و ناامیدی نشود و به خود پاداش بده

زندگی در حال تغییر است پس دی پذیرش باش و شاد زندگی کن

عقاید و باورهای ما مانند دیواری شیشه ای ما را زندانی می کند پس دیوارها را بردارید و برای شروع هر عقیده ای که در آن باید و نباید باشد را بردارید تا آزاد زندگی کنید مثل (مردم باید به من احترام بگذارند)

عقاید خود را تغییر دهید نه عقاید دیگران را

اینکه پولدار هستیم یا نه شغل و میزان پول ما نیست بلکه عقاید ماست ما بدهکار و فقیر می شویم چون از مزایای فقر (ترحم دیگران ، فقرا رستگارند، تنبلی و …) خوشمان می آید

اندیشه فقیرانه که از پدر و مادر می گیرید را کنار بگذارید و فکر نکنید اگر شما پولدار شوید دیگران فقیر می شوند بلکه این پول در رستوران ، آژانس مسافرتی و غیره صرف می شود و دیگران هم از آن بهره می برند

برای خود ارزش قائل شوید و از چیزهایی که احساستان را خوب می کند استفاده کنید

از دادن پول و پس گرفتن آن خجالت نکشید و با پول راحت برخورد کنید

به اتفاقات بد فکر نکنید بلکه به خاطر چیزهایی که دارید با حسی شاد شکرگذار باشید تا آرام شوید و مسلط بر زندگی شوید .

به افکار بد فکر نکنید زیرا آنها همرا شما خواهند ماند بلکه با حسی شاد به زندگی نگاه کنید واگر زندگی خوب شد منتظر از این بهتر باشید نه اینکه نکنه خوشی از بین برود و مصیبت بیاید

به چیزی وابسته نباشید از شما می گریزد بلکه بدون وابستگی و نا امیدی به هدف خود نزدیک شوید و آن را انجام دهید و بگویید من به هدفم وابسته نیستم

از چیزی متنفر نباش بلکه آن را بپذیر زیرا ما نمی توانیم چیزی را تغییر دهیم اما اگر آن را بپذیری از آن مشکل رها می شوی

افکار ناخودآگاه زندگی ما را می سازند پس افکار ناخودآگاه خود را از منفی به مثبت تغییر بده تا زندگی تو مثبت شود

با هر دیدی به فردی نگاه کنی او همان می شود پس نقاط مثبت انسانها را ببین

شکر نعمت نعمت را زیاد می کند و گرنه خداوند نیازی به شکر ما ندارد زیرا حس ما خوب می شود و حس خوب زندگی خوبی برای ما ایجاد می کند

از کاری که میکنید لذت ببرید یا فکرتان را در مورد کار عوض نکنید یا کار مورد علاقه تان را پیدا کنید

 

 

کتاب راز شاد زیستن

راز شاد زیستن کتاب

شاید بیان تعریفی از خوشحالی، کمی احمقانه به نظر برسد. زیرا همه ما می‌دانیم چه مواقعی احساس خوشحالی می‌کنیم و چه مواقعی احساس غمگینی.

 

در پاسخ به این سئوال که چه چیزی انسان را خوشحال می‌کند، ممکن است بی‌درنگ افکاری در مورد موسیقی، مجلس عروسی، غذاهای خوشمزه، یا شخصی مورد علاقه، در ذهن ما جاری شود. در نقطه مقابل، مسائلی از قبیل انجام دادن کارهای خانه یا دخالت‌های بی‌مورد مادرزن یا مادرشوهر ممکن است باعث ناراحتی ما شود.

آخرین راز شاد زیستن
آخرین راز شاد زیستن

آخرین راز شاد زیستن

اگر فردا صبح از خواب بیدار شوید وببینید که بیست کیلو چاق شده اید نگران نمی شوید؟

 

البته که می شوید!سراسیمه به بیمارستان تلفن می زنید :الو ،اورژانس ،کمک،کمک ،من چاق شده ام !

 

اما اگر همین اتفاق به تدریج رخ بدهد، یک کیلو این ماه،یک کیلو ماه آینده و…آیا بازهم همین عکس العمل را نشان می دهید؟نه!با بی خیالی از کنارش می گذرید.

 

برای کسانی که ورشکسته می شوند ،اضافه وزن می آورند یا طلاق میگیرند یا آخر ترم مشروط می شوند! این حوادث دفعتا اتفاق نمی افتد یک ذره امروز،یک ذره فردا وسر انجام یک روز هم انفجار و سپس می پرسیم :چرا این اتفاق افتاد؟

 

زندگی ماهیت انبار شوندگی دارد.هر اتفاقی به اتفاق دیگر افزوده می شود، مثل قطره های آب که صخره های سنگی را می فرساید.

 

اصل قورباغه ای به ما هشدار می دهد که مراقب شرایطی که به آن عادت می کنید باشید!

 

ما باید هر روز این پرسش را برای خود مطرح کنیم :به کجا دارم می روم؟آیا من سالمتر، مناسبتر، شادتر وثروتمندتر از سال گذشته ام هستم؟ واگر پاسخ منفی است بی درنگ باید در کارهای خود تجدید نظر کنیم.

راز قدرت

 

تیر اندازی که بی هدف شلیک میکند همه‌ی مهارتها را داراست. وقتی کار را جدی می‌گیرد دستانش به رعشه می‌افتد. وقتی پای جایزه به میان می‌آید می‌ترسد. حال بیشتر به بردن فکر می‌کند تا به تیر انداختن و همین نیاز به بردن است که قدرتش را می‌خشکاند.

 

.

در لحظه‌ی اکنون زندگی کنید.

 

تنها زمانی می توانیم بهترین بازی را ارائه دهیم که نتیجه‌ی بازی را فراموش کرده باشیم و تمام حواسمان متوجه این لحظه باشد. هر چه کمتر به بردن بیندیشیم و کمتر نگران قضاوت دیگران باشیم بازی بهتری ارائه خواهیم داد.

 

LEAVE A REPLY